Sidebar

20
po, led

Zřízení provozovny maséra

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rozhodnutí stát se profesionálním masérem, to je první krok na cestě, která každého maséra čeká. Cesta to je krásná, hladká, plná vůní, olejů a tepla.

 

Masér může být mobilní nebo pracovat v provozovně. Provozovnu si buď zřídí, nebo pronajme už hotovou. Ne každý si může dovolit vlastní prostory a ne každý chce obrážet kanceláře jako mobilní masér. Každé má své pro a proti. Pokud se masér rozhodne mít svůj masérský salon, kde on bude svým pánem, může se na cestě při jeho budování setkat když už ne se živnostenským úřadem tak pro změnu se stavebním úřadem.

Úředníci vládnou světu, naštěstí skončila doba nerudných úředníků a úplatků a nastala doba úředníků unavených a přepracovaných. Tím nemám na mysli, že byste jim hned ze startu dali vizitku s navštívenkou na masáž. To maximálně až budete mít hototvo. 

A to tom je dnešní článek. Nelze mít masérský salon udělaný z obývacího pokoje, nebo si jen tak rozložit lehátko v ložnici, či prázdném pokoji v bytě. Zřizujete totiž provozovnu a zřízení provozovny si žádá své. Pro masérky je zřízení provozovny ve svém bytě velmi nebezpečné. Je holou skutečností, že mnozí chlapy jsou prasata a pokud je pustíte do svého soukromí, zaděláváte si na brzké skončení praxe. Oddělte svoji praxi od svého soukromí - váš byt kde spíte, jíte by se neměl stát masérnou. 

Peníze

Bez peněz do hospody nelez. Začít podnikat v oboru poskytování masérských služeb vás bude stát víc peněz než jste v kurzu očekávali. Lehátko, oleje, ručníky, prostěradla, svíčky, knihy, kurzy jsou jen začátek. Buď je máte, nebo si je musíte vydělat. Začarovaný kruh to není. Než budete mít klientelu, která vás i vaši rodinu a potřeby uživí, musíte mít stabilní vedlejší příjem a svoji praxi otevírat postupně a zvyšovat hodiny, které se jí budete věnovat. Tedy pokud neskočíte do hotového salonu, kde budete mít pevnou mzdu 15.000,- Kč měsíčně a umasírujete se k zoufalství. Každý podnikatel je na začátku podnikání ve ztrátě. Protože investuje. Penězům a něčemu jako je podnikatelský záměr se budu věnovat v dalším článku. 

Když platíte nájem a to obecně dáváte peníze někomu jinému, jste na něm závislý. Musíte si na nájem vydělat. Je kruté říci, že musíte měsíčně namasírovat x klientů jen proto abyste mohli být v tom hnusném zatuchlém suterénu, který vám někdo pronajal za 8000,- Kč měsíčně. 

Zde odbočím. Tomu jsem se vyhnul před 4 měsíci, kde jsem mohl převzít zavedený masérský salon s jakous takous databízí klientů a na zavedeném místě. 8000,- Kč nájemné za místnost 4x5 metrů v suterénu. Mít měsíčně jen 20 klientů s tím, že jejich odměna je posílána o patro výš pronajímateli. Řekl jsem si ne. Pokud mám 8000,- Kč někam posílat, nebude to nikdo jiný než já a to splátka investice. 

Je jedno jestli splátka úvěru na investici ke zřízení masérny, nebo cokoli co jsem si vzal z úspor na splnění snu. Takže jsem se vydal cestou, která pro mne byla ekonomicky a provozně nejvýhodnější. A to je důležité si uvědomit. Vzít si papír a začít počítat. Ne každý má velké úspory, ne každý má velkou klientelu, ne každému dají úvěr a ne každý umí čekat a pracovat. 

Nejrychlejší cesta je být masérem v zavedeném salonu. Od kolegů se hodně naučíte, získáte klientelu a když vás to ani po roce nebude bavit, odejdete. Nejste ale svobodní. Vážete se na podmínky toho, kdo vám tu možnost dal. Svoboda není jen pro nosy. Důležité je se k ní propracovat. Být masérem zaměstnancem není svoboda, to je trest odnětí svobody - otroctví za minimální mzdu. Ale i ve vězení se můžete mít dobře. Je o vás postaráno, děláte jen to co se po vás chce - usmíváte se a masírujete a inkasujete.

Takže dnes si popíšeme stav, kdy vám je svoboda cennější nade vše a umíte pracovat i s úředníky. 

 
Brňenští Maséři a Masérky
Facebook skupina · 90 členů
Přidat se ke skupině
Skupina určená pouze pro maséry profesionály.
 

Bytový dům

I když je to váš poctivě koupený byt v bytovém domě, paneláku a je jedno jestli jste v SVJ nebo družstvu. O zřízení provozovny rozhoduje ve stanovách družstvo nebo SVJ, jejímž jste členy. Pokud se navíc jedná o pronajatý byt, tak se do cesty může postavit pronajímatel a nájemní smlouva. Já bych svým nájemníkům nedovolil ani akvárium s rybičkami, natož živnost. Takže tam začněte, ale pozor !

Přečtěte si celý článek, protože zřídit masérnu v jedné místnosti lze, ale za určitých podmínek a to i přesto, že ji pronajímatel, či družstvo dovolí. Dělat něco načerno vás může stát i ten byt ve kterém bydlíte. Porušení stanov družstva a to závažné vás může stát zrušení členství a tím odchod s domu a starosti s tím kde složit hlavu a jak zaplatit advokáty. Navíc dostat pokutu nejen od hygieny by vás zruinovalo na hodně dlouho. Lidi jsou závistiví a sousedi jsou vždy a za každých okolností a to ikdyž si to nemyslíte, počkejte si...........kurvy. Kurvy čekající na příležitost si s vámi vyřídit svoje vlastní komplexy z vašeho úspěchu či spokojenosti se životem.  

Rodinný dům

Můj dům můj hrad. V rodinném domě se může mnohdy najít víc místností ke zřízení provozovny než se zdá. Jenže ne každý má to štěstí mít rodinný dům a navíc i prostor v něm cokoli kloudného udělat. 

Je to však o tom, jestli svoje klienty chcete vodit přes zaskládanou chodbu (a kdo ji nemá) po schodech do podkroví, přes dvorek, nebo kolem něčeho co byste raději měli zamknout a schovat (myslivecké trofeje), nebo jestli to dispozičně rodinný dům unese v rámci pohodlí klientů.

Stále platí jedna důležitá věc. Klienta by při masáži nemělo nic rušit a to ani pachy a cizí zvukové vjemy. Musíte proto udělat maximum pro pohodlí klienta, který za Vámi přijde až domů.

Vždy to musíte otočit sami proti sobě. Položit si otázku, jestli byste stejný prostor dokázali akceptovat sami na sebe s vysokými nároky na hygienu a kulturu prostředí a přístupu a navíc byli ochotni za to platit.

Klienti platí nejen za masáž, ale za pohodlí, klid, vůně a možnost relaxovat. Vše souvisí se vším. 

Stavební úřad

Zřízení provozovny v bytě bez stavebních úprav upravuje § 126 a 127 stavebního zákona č. 183/2006 Sb.,, ve znění pozdějších předpisů a její povolení vyžaduje minimálně souhlas stavebního úřadu se změnou v užívání.

Vymezit provozovnu v rodinném domě tedy znamená navštívit stavební úřad. Tam se dozvíte, co vše od vás budou potřebovat. Co úřad to názor. Bohužel.
Já zřizuji provozovnu v Brně s krutou úřednicí, která si neodpustí jedinou úlevu.

  • Územní rozhodnutí
  • Protipožární řešení objektu
  • Hygienické řešení provozovny
  • Vytýčení a katastr
  • Hygiena
  • ...

V kurzu na maséra jste se seznámili s tím co je hygiena prostředí a jaké parametry musí masérna mít. K provozovně pro maséry se vyjadřuje místně příslušná Krajská hygienická stanice. Není podmínkou, aby se klienti mohli kde vysprchovat, ale hlavně kde vyčůrat. Součástí provozovny tak musí být hygienická místnost. Součástí provozovny a to přímo prostoru masáže musí být umyvadlo s teplou tekoucí vodou pro maséra. Pokud si nemáte kde umýt ruce a to přímo v masérně, tak budete muset pozvat zedníky a instalatéra.

Zatímco stavební zákon ulehčil stavebníkům, při výstavbě rodinných domů, tak si to vybral u zřizování provozovny. Územní rozhodnutí je to úplně první co musíte mít. Co to je? Není to sporosté slovo, které budete házet do vzduchu až se dovíte co Vás čeká.

Stavebnímu povolení předchází ještě územní řízení. Územní řízení je procesem, ve kterém se posuzuje, zda je možné navrhovanou stavbu daného typu i s jejími vlivy na okolí umístit do daného území a také zda je stavba v souladu s územně plánovací dokumentací. Územní rozhodnutí vydává příslušný stavební úřad na základě územního řízení nebo zjednodušeného územního řízení. V územním rozhodnutí stavební úřad schvaluje navržený záměr a vymezuje podmínky pro využití, ochranu a pro další přípravu a realizaci záměru. Územní rozhodnutí určuje, jestli je plánovaná stavba v souladu s plánovacími dokumenty a tedy jestli se vůbec může přistoupit ke stavebnímu řízení. 

Zní to krutě? Vítejte ve světě úředníků stavebních úřadů. I z toho důvodu je 90% maséren zřizovaných v domácnostech provozována načerno, protože tento proces, který požaduje stát po živnostnících přesahuje všechny meze. Oč jde? O to, že do jedné místnosti, kde máte umyvadlo (požadavek hygieny) chcete postavit masážní lehátko a budou vám tam chodit lidi. Ale pozor!!! To Vám musí schválit 50 úředníků, protože k čemu by pak byli. 

Tož nejdříve na magistrát, vyplnit formulář, přiložit půdorys a technickou zprávu....a počkat si na územko. 3 měíce? V Brně i déle. 

Požární řešení objektu

Hasičský záchraný sbor vám vydá souhlasné stanovisko do 30-ti dnů od předložení žádosti a splnění podmínek dané projektem. Projekt? Ano. V rámci bytu, domu atd. si musíte nechat zpracovat projekt od autorizovaného projektanta na tzv. PBŘ. V projektu se řeší hasičské přístroje, únikové cesty, hlásiče atd. Někdy se dozvíte, že ta místnost, kde chcete provozovat není vhodná, protože je v patře, nemáte protipožární dveře, úniková cesta je nevhodná, .....vedlejší dům je....no prostě bez projektanta s tím nehnete. 

Najít projektanta v této oblasti není tak jednoduché, ale složitější je doba zpracování. Někdo bude mít štěstí jako já a bude mít projekt do tří měsíců od zadání. Někdo si počká i půl roku, než se na něho dostane. Bez projektu se s Vámi hasiči bavit nebudou.

Jakmile jej budete mít, dozvíte se a to i možná v průběhu, při konzultaci s projektantem, jaké úpravy bude masérna mít, abyste mohli provozovat masérnu. Někdy stačí přejmenovat místnosti, někdy vysadit dveře a zazdít díru...atd. Projekt vás vyjde na cca 3000,- Kč.

Prohlášení vlastníka

Vytýčení od geodetů a práce advokáta. Zde si připravte kolem 15.000,- Kč. Advokátní služby týkající se prohlášení vlastníka nemovitosti ve kterém se zřizuje nebytový prostor stojí kolem 10.000,- Kč. Služby geodetů cca 5000,- Kč. Jakmile Vám odevzdají výsledek, běžíte s tím na katastr nemovitostí, kde vyplníte další formulář a zapíšete provozovnu v katastru. Pozor budete potřebovat taky souhlas všech vlastníků nemovitosti. Na to neexistuje formulář, takže jen podpis pod nějaký text, kde spoluvlastník ten a ten souhlasí s umístěním toho a toho na základě toho tam a tam. 


INSTAGRAM: https://www.instagram.com/feem.brno/

WEB: http://www.feem.cz

FACEBOOK: https://www.facebook.com/feem.brno

REZERVACE: http://feem.reservio.com

masáže feembrno

 


Provozní řád

Každá provozovna a to i masérna musí mít co? Provozní řád. Nedělejte tu blbost, že si ho stáhnete z internetu, upravíte a předložíte na KHS (Krajská hyg. stanice) ke schválení. Nejlepší je si od nich vzor vyžádat a doplnit jej. Na kontrolní prohlídky máte pak klid. Nemají moc rádi iniciativu - mají rádi svoje formuláře a svoje vzory. Pak si jej nechte schválit.

Stavební úřad

Až dostanete souhlasné stanovisko od magistrátu, hygieny a hasičů a zapíšete si na katastru provozovnu, tak na stavebním úřadě požádáte o kolaudaci nebytové jednotky s tím, že tam předložíte vše co po vás na začátku chtěli. Hurá ještě si měsíc počkáte.

Závěr

Vše je relativní a zcela individuální. Ano můžete si masérnu, která už je zkolaudována pronajmout a masírovat v pronajatých prostorech a platit nájem a náklady pronajímateli. Je to rozhodně jedna z rychlejších cest. Časem se promasírujete k tomu, že si začnete bokem zřizovat provozovnu a jakmile bude vše hotovo, odcházíte do svého. Ano můžete si najít nebytový prostor, kde provozovnu zřídíte, domluvíte se se všemi co to jde a jedete. Je mnoho cest, jak začít...všechny sice vedou někam jinam, ale to už je vaše karma. 

Důležitá informace

Vždy vám pomůže rodina a spokojení klienti. Pokud pro svoje klienty uděláte maximum, vrátí se vám to v jejich spokojenosti, referencích a růstu zájmu o vaše služby. Na prvním místě je ale vždy vaše zdraví. 

Joomla SEF URLs by Artio