Sidebar

17
, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V roce 2015 jsem v zaměstnání narazil na jeden zajímavý trend. Ekonomická krize odezněla a stavebnictví se dostávalo pomalu z kocoviny. Zakázek pomalu přibývalo, ale nebylo s kým spolupracovat.

 

Je to pár dní co jsem si přečetl na ihned.cz článek se starostou Jaroslavem Větrovským, který řekl: 

"Oproti rokům 2010 až 2013 je to opravdu neuvěřitelný rozdíl. Mívali jsme okolo 15 až 20 nabídek, dneska jsme rádi, že nám někdo nějakou nabídku dá," 

Zaujalo mne to i z toho důvodu, že jsem byl přímo účasten. Ano do soutěží na veřejné zakázky jsem odevzdával nabídky a zúčastňoval se otvírání obálek. Nezřídka se stejného otvírání zúčastnilo i 15 uchazečů a jediné co vítězilo, byla nejnižší cena. Tím se mnohé stavební firmy pokoušeli místo o zisk o to udržet ve stadiu přežití. Protože, ten kdo měl práci, nezkrachoval ihned, ale tlačil před sebou kouli dluhů, na které se nabalovaly další a další. Někteří ji dotlačili do insolvence, někteří k zakázce, která je koule zbavila. 

Tato taktika měla za cíl udržet zaměstnance, protože ten, kdo neměl zakázku, měl daleko větší ztrátu, než ten, který ji v soutěži cenou podsekl pod náklady. Tím postupně z trhu mizela jedna stavební firma za druhou a díky platební morálce větších stavebních firem začali krachovat drobní řemeslníci. 

V roce 2016 jsem pracoval v tak obrovské stavební firmě, že mne až trklo s jak malým ziskem se počítá na účetní období. Zisk nebyl podstatnější než obrat. Ano dělat obrat miliardu je pěkné, ale zisk 2%? Jenže pro tu firmu už nechtěl nikdo pracovat. Proč? Protože díky její politice podsekávat nabídky a veřejné zakázky a ztrátu si pak honit na řemeslech jí dostalo do pozice, že byla v pasti, kterou sama vykopávala. Stala se rukojmím menších firem. Stav se zhoršuje. 

V roce 2018 se celý trh dostal do stavu, kdy už na úřadech práce nikdo není. Nezaměstnanost je skoro nulová, firmy zvyšují mzdy, přetahují zaměstnance a soutěží vyhlášených obcemi se nikdo nechce zúčastnit.

Nezřídka se totiž stává, že pokud je nějaká vyřejná zakázka vypsána, tak se přihlásí jeden uchazeč, což je moment, kdy obec musí zakázku zrušit. Stavební firmy to ví a pokud jsou stále v kontaktu se starostou a nebudeme si nalhávat, že se to po x letech změnilo, vezmou do soutěže spřátelené firmy, které jim vytvoří zajímavé "křoví", tedy že významně navýší svoje ceny a jako vždy vyhraje ten s nejmenší cenovou nabídkou, která je přesto nad úroveň, na kterou jsou obce zvyklé.

Porovnával jsem soutěžní ceny odevzdávané v roce 2014 a v roce 2018. Měřítkem mi byla norma RTS 2018/1. Zatímco v roce 2014 se odevzdávali nabídky do soutěží RTS 2014 - 30%, tak v roce se odevzdávají cenové nabídky RTS 2018 + 5%. Zatímco rozdíl v cenách mezi RTS 2014 a RTS 2018 v nárůstu činil nějakých 15-20%, tak se jedná o navýšení cen v rozsahu kolem 50% za stavební práce v roce 2018 oproti roku 2014. A není se čemu divit. V roce 2014 brigádník na stavbě za 90Kč/h, dnes na stavbu tak za 140,- Kč/h a běda, když na něho houknete, ať se začne hýbat, odejde jinam.

I cena nemovitostí vzrostla, vzrostly mzdy a tak se není čemu divit. Dobří řemeslníci, kteří přežili platební morálku větších stavebních firem pro které dělali a ty stavební firmy, kteří přežili zlodějské chování ignorantů z developerských firem, kteří jen zneužívali situace dnes nemají potřebu ceny snižovat, hádat se a odevzádvat nabídky. Pokud chcete sehnat dobrou stavební firmu, dobrého řemeslníka, poptávka nepomůže. 

Byl jsem účasten procesu v developerské firmě a jsem v kontaktu s několika významnými developery v Brně. Nemají problém s množstvím zakázek, mají problém s tím, že nejsou schopni reflektovat na aktuální situaci změnou svého přístupu a místo neustáleého poptávání a neplacení si okopávají svoje vlastní paty. 

Lidí, kteří lezli do obchodních akademií a dalších imbecilních oborů byli desetitisíce a tito dnes sedí u počítačů a brečí, že tomu nerozumí. Chytnout do ruky lopatu, hoblík, šroubovák, zednickou lžíci, kladivo....takových lidí je čím dál méně. 

Co se bude dít ve stavebnictví nadále? Bude hůř. Začne šílená přetahovačka o lidi a klidně i ty co zase tak dobří nejsou. Továrny a státní služby vysávají trh s lidmi a ve stavebnictví zůstávají jen ti co mají řemeslo rádi. Mnozí z nich si díky množství práce, kterou mají, nestihli ještě uvědomit, že ikdyž zvýší svoje ceny, nic se nestane, konkurence není zase tak velká. Mnohým brání pouze stud, který brzo opadne. Za klempíře brzo můžete dát skoro stejně jako za líného advokáta. 

Ve stavebnictví začnou v roce 2018 růst ceny rychleji než jsme doposud byli zvyklí a developeři brzo narazí na svoji neschopnost vážit si lidské řemeslné práce. 

Stavební a technický dozor BRNO

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio