Sidebar

20
po, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

No ani ne tak u českého rybníka, jako u moře, kde některé látky používané v opalovacích krémech poškozují korálové útesy. Technicky vzato je poškozuje kde co, ale v posledních letech to vzalo drtivý spád. 

 

Víte co je v mém případě trapné? Že teď nejsem za nic placený, že se jedná defacto o PR článek a že nekritizuju. To je úžas sám nad sebou. Sen každého výrobce, tedy, že se o něm bude psát dobrovolně, samovolně a bez úplaty.

Zatímco naší pokožku chrání opalovací krémy před UV zářením a už jsme je po desítkách let vzali na milost, protože spálené části těla kurva bolí a rakovina na pochodu taky, pro mořský život mohou mít zničující účinky. Zákonodárci amerického státu Havaj (tam jsem taky nebyl) schválili zákon, který zakáže prodej opalovacích přípravků obsahujících oxybenzon a Ethylhexyl metoxycinamát.

"Bílé opalovací mléko VITAHARMONY Cure Touch s čokoládovou příchutí nepoškozuje havajské korály, ani vaše peněženky !" 


Oxybenzon (systematický název 2-hydroxy-4-methoxybenzofenon, (2-hydroxy-4-methoxyfenyl)fenylmethanon, C14H12O3) je organická sloučenina používaná jako syntetický UV filtr a přísada do krémů. Jedná se o derivát benzofenonu. Tvoří bezbarvé krystaly, jež se snadno rozpouštějí ve většině organických rozpouštědel. Podle studie amerického Centra pro kontrolu nemocí z roku 2008 je tato látka přítomna v 96,8 % vzorků lidské moči. Oxybenzon se používá při výrobě opalovacích krémů, protože pohlcuje ultrafialové záření. V kombinaci se slunečním zářením může vyvolávat alergické vyrážky nebo kosmetické akné. Bylo zjištěno, že tato organická sloučenina proniká pokožkou, kde se chová jako fotozcitlivovací látka (fotosenzibilátor). Tím se při osvícení zvyšuje produkce volných radikálů, což činí tuto látku potenciálně karcinogenní.

Ethylhexyl metoxycinamát (zkr. EHMC[1] nebo Octyl metoxycinamát, zkr. OMC nebo Octinoxate) je chemická sloučenina, nalézající se v lacích na vlasy, parfémech, krémech na opalování, balzámech na rty, rtěnkách, pleťových krémech a jiných přípravcích běžné denní spotřeby. V krémech na opalování plní funkci tzv. UV filtru


Podle studie neziskové vědecké organizace Haereticus Enviromental Laboratory obě chemikálie, které filtrují UV paprsky, vážně poškozují havajské mořské životní prostředí. Pronikají do mladých korálů a přispívají k jejich blednutí. K tomu dochází především v důsledku oteplování oceánů, které zabíjí řasy rostoucí na korálech. Podle studie z roku 2015 se do korálových útesů po celém světě dostane každý rok kolem 14 tisíc tun přípravků na opalování. Pokud zákon o zákazu používání těchto přísad v opalovacích krémech dovážených a prodávaných na ostrovech podepíše havajský guvernér David Ige, vstoupí v platnost na začátku roku 2021. Havajské aerolinky Hawaiian Airlines se však přidaly k ochraně havajských útesů už nyní. Začaly cestujícím nabízet zdarma vzorky přírodních opalovacích krémů bez těchto složek. 

Tak jsem se podíval na opalovací krémy od brněnského výrobce. Bydlí a vyrábí na kopečku v háječku. Ty konkrétní používáme opakovaně již léta. Takže, jestli tam ony sloučeniny jsou také.

Mno je tam spoustu chemikálií, a to asi jako v každém opalovacím krému. Jejich mléko je obohaceno o aktivní výtažky z rostlin, bambucké máslo, pantenol, alantoin a betakaroten. Odolává vodě, písku i potu a vhodně kombinuje účinky chemického a fyzikálního ochranného faktoru a zajišťuje tak vysokou UVA i UVB ochranu. Snadno se aplikuje a neeobsahuje žádná syntetická barviva ani minerální oleje. Navíc neprodává se s vysokohorskou přirážkou jako ostatní konkurenční výrobky a poskytuje vyšší standard poměru výkon/cena. Nerad se mažu, ale je to nezbytné, protože se taky nerad v noci budím s popálenou prdelí. 

Složení mléka od Vitaharmony (INCI):
Aqua, Titanium Dioxide, Silica, Octocrylene, Prunus Dulcis, Cetearyl Alcohol, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Butyrospermum Parkii (Shea Butter), Glycerin, Caprylic/Capric Triglyceride, Glyceryl Stearate, Ceteareth-20, Cetyl Palmitate, Ceteareth-12, D-Panthenol, Tocopheryl Acetate, Allantoin, Parfum, Benzyl Alcohol (and) Methylchloroisothiazolinone (and) Methylisothiazolinone, Beta-Carotene.

Jsem samozřejmě rád, že v Chorvatsku na korálové útesy asi nenarazím, ale taky rád, že používám přípravek, který je nebělí. Technicky by společnost Vitaharmony na uvedené informaci mohla hodně rychle vhodnou marketingovou akcí vydělat. Ale to je na nich. No a už jste se podívali na svoje opalovací srajdy co obsahují? 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio