Sidebar

17
, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Za jeden jediný den jsem z dnešního průběžného sledování zpravodajství schytal několik bublin. Na jednu bublinu zvanou bitcon jsem si dokonce vsadil 500 Kč u Fortuny. 

 

Ceny akcií ve světě lámou rekordy a investiční horečka vrcholí. Investoři kupují akcie a špekulanti zase bitcoiny a jiné virtuální hovadiny. Bitcoin si za dnešek připsal (a den ještě neskončil 1.400 dolarů na růstu. Kdo ráno koupil jeden bitcoin a večer ho prodal, připsal si do virtuální peněženky 30.000,- Kč. Další bublina se nafukuje i na realitním trhu. Byty v králíkárnách pardon v panelácích jsou už nedosažitelné i pro střední třídu a není to jen problém aktualizace v systému hypoték. 

Až 66 tisíc korun se dnes platí za metr čtvereční při koupi bytu ve starším pražském paneláku. V Jihlavě, kde před pěti lety stál metr 16 tisíc, se cena vyšplhala na 29 tisíc korun. Nedostatek nabídky a vysoká poptávka po vlastním bydlení prodražuje všechny typy bytů napříč celou Českou republikou. Panelových bytů je však na trhu stále nejvíce, v některých oblastech jsou jedinou variantou a z celé nabídky jsou cenově nejdostupnější, proto je o ně největší zájem. 

Nejvyšší nárůst cen paneláků je v Jihlavě, Liberci a Zlíně. V Jihlavě ceny podnítil především rozvoj velkých firem a továren v okolí. Od roku 2013 vzrostly tamní ceny o 80 procent. Není výjimkou, že lidé, kteří neseženou bydlení v Jihlavě, dojíždějí za prací denně i 50 kilometrů. Podobně jako v jiných lokalitách, tak i v Jihlavě je velká poptávka a malá nabídka. Malá garsonka, která v roce 2013 stála okolo 700 tisíc, se dnes prodává za zhruba 1,2 milionu korun. Trend z Prahy a Brna se tedy přesouvá do krajských měst a bude pokračovat tak dlouho, dokud se něco nestane.

Je zřejmé celkové přehřívání každému kdo má oči a selský rozum? V ekonomii je napumpováno tak obrovské množství peněz, že se nedostává lidí. Nezaměstnanost zejména v ČR je na tak extrémně nízké úrovni, která je stejně škodlivá jako celková nezaměstnanost 25%. Bitcoiny se rozhodně nenafukují z racionálních důvodů, ale to množství bublin vstoupí do historie ekonomie velmi brzy. Nedomnívám se, že následky splasknutí budou katastrofálnější než v roce 2008. Otázka zní, jak se na to připravit? 

Každý je strůjcem svého osudu a zatímco někdo začne prodávat, někdo kupovat úplně něco jiného (např. Lithium, stříbro), tak někdo bude investovat do osobního rozvoje, aby byl v době krize tím, který nebude nezaměstnaný a bez bitcoinů a střechy nad hlavou. 

Žádné stromy nerostou do nebe. Že jednou přijde korekce trhu, je jasné. Otázka je, kdy přijde a jak bude hluboká. Recese je celkem běžná věc, ze které se tržní ekonomiky dokážou vzpamatovat. Velké finanční krize přicházejí velmi výjimečně (léta 1873–74, 1929–32, 2007–09). Ve všech případech šlo o zcela výjimečně nešťastné souhry okolností. Finanční krize přicházejí v okamžiku, kdy je vůbec nikdo nečeká. Proto jsou jejich dopady tak ničivé. Pouhý fakt, že akcie či nemovitosti vypadají drahé, ještě nevyvolá finanční krizi. 

Touha po zisku a lakota však zatlačují racionální úvahy do pozadí. Většina investorů věří, že jsou chytřejší než trh, že ho dokážou přelstít a odhalit chování většiny. Ve skutečnosti tomu tak není. Drobní investoři kupují na konci růstu a prodávají na konci poklesu. Naskakují a vyskakují z investice jako z vlaku a prodělávají. Miliardář z Omahy a guru všech investorů tvrdí, že investoři mají být odvážní, když se ostatní bojí, a opatrní, jsou-li ostatní stateční. Z toho důvodu je nyní ruskou ruletou jakákoli spekulace na trhu, ať už akciovém nebo bitcoinovém. Netvrdím, že ještě nelze získat zajímavé výnosy, ale ty mohou být díky aktuálnímu stavu v tak velké rizikové hladině, že je lepší si vsadit Sportku. 

Na cenu bytů si taky nelze vsadit, trh s byty je přehřátý a zejména ve velkých městech lámou rekordy. Ano z dlouhodobého hlediska je investice do nemovitosti jedna z nejlepších. Před pěti lety byt 3+kk na sídlišti Stodůlky jste pořídili za zhruba 2,3 milionu korun a nedávno jste jej s přehledem mohli prodat za 4,3 milionu. Takový růst nečekejte, ale stále z toho plyne jedno ponaučení. 

Nakupujte když všichni prodávají a prodávejte, když všichni kupují. 

Buffett vysvětlil, že nejlepší nákupy se dělají, když se svým uvažováním dostanete do protikladu ke konvenční moudrosti nebo k převládajícím trendům.

Největší katastrofou pro ČR je současná námi zvolená politická reprezentace, která i v době silného ekonomického růstu neinvestuje a nesplácí dluhy. Místo toho ještě další vytváří. Nenažranost je to co nás zničí a položí na kolena. Pustit ke korytu slovenské prasátko může jen český hlupáček a že se jich u voleb sešlo. 1.500.000 lidí u voleb dalo hlas demagogii a dalšímu zadlužování. Voliče SPD a KSČM nepočítám, to je kategorie sama pro sebe. 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio