Sidebar

18
út, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kdysi jsem si řekl, že si nebudu při psaní brát servítek. Psaní je pro mne ventilace vnitřních sporů a nemusím se bát to celé nazvat sebeterapií. Někdo v sobě dusí to co by chtěl říci tak dlouho, až to vyústí v nějaký psychosomatický problém, či průšvih v podobě přetečeného poháru. Hodně věcí končí ve sklence alkoholu, ale k té jsem se díky psaní a přátelům, kteří umí poslouchat naštěstí nedostal. To jsem si říkal, než jsem začal usínat a usínat a usíííí....

 

Zdál se mi sen. Bylo v něm, že jeden kamarád mi včera poslal k posouzení jednoduchou veřejnou zakázku na stavební práce vyhlášenou ředitelem jedné nejmenované SPŠ stavební v Brně. Zadávací dokumentaci mu zpracovala pro mne zcela neuchypotelná poradenská kancelář. Začal jsem slintat do polštáře. Letmým pohledem jsem si řekl, že mu ani nebudu účtovat za poradenství, je to kamarád.

Říkám si, že pokud je objednatelem zakázky ředitel střední stavební školy, bude projektová dokumentace a rozpočet natolik ukázkový, že nebude sebemenší problém ji posoudit. Hodinu mi trvalo než jsem se vzpamatoval z jasného přesvědčení, že přesně toto je předem domluvená zakázka, korupcí prolezlá až do posledního řádku. Začalo se mi potit ochlupení na hrudi. 

Nedokázal jsem si totiž představit, že by z člověka, který je odpovědný za výchovu studentů ve stavebnictví, za výchovu lidí, kteří jednou podobné zakázky budou realizovat, něco podobného mohlo společně s tím průjmem v podobě zadávací dokumentace vypadnout.

Zákon o veřejných zakázkách a další prováděcí vyhlášky už snad nemohou být víc srozumitelnější i pro naprostého laika. Jediné, co je dostačující k tomu se tím zákonem řídit, je umět číst. Ano dnes málo lidí umí číst. Bohužel v případě předkladatele zadávací dokumentace i psát. Ředitel se domluvil s kamarádem ze společnosti s bohatou tří letou zkušeností, že se až bojím. Vyšel snad poradce ze soutěže? Byla kritériem soutěže opět cena? Pokud ano, tak se nedivím. Pokud ne, je mi to jasné.

Ono to je jednoduché, pan indža jednatel Péťa o veřejných zakázkách nemusí vědět skoro vůbec nic. Podmínky veřejných zakázek opisuje a nakopíruje od konkurence, návrh smlouvy o dílo si stáhne z internetu a projekt ani nemusí vidět.  

Společným cílem zadavatele a poradce je napsat zadávací podmínky takovým způsobem, aby jim rozuměl jen jejich společný kamarád a hromádka hnoje v zákoutí. Ve stavebnictví se těm zmrdům říká křoví. Každá podlimitní veřejná zakázka minimálně jedno má. O to sprostší je umístění výzvy na portálu s názvem krajbezkorupce.cz

"Z našeho neteče."

Projekt na výměnu oken brněnské budovy střední průmyslové školy stavební, nic složitého, ale jemně odskočím od tématu. Na stránkách prezentuje obory a uplatnění studentů, kteří je řádně absolvují. 

Pozemní stavitelství: Uplatnění absolventa se zaměřením na pozemní stavitelství v praxi je velmi široké. Ve stavební výrobě nastupuje jako mistr nebo pomocný stavbyvedoucí, později se uplatní jako stavbyvedoucí nebo i ve funkci hlavního stavbyvedoucího. Po získání praxe může získat autorizaci v oboru a po obdržení živnostenského listu může samostatně podnikat. Další uplatnění nachází při projektování všech druhů pozemních staveb u projekčních firem, jako referent stavebních úřadů, jako střední technicko-hospodářský pracovník v managementu staveb, stavebních podniků, u realitních kanceláří, u investorských organizací, vedoucí prodejny stavebních materiálů atd.

Rekonstrukce staveb a architektura: Absolventi jsou připraveni pro činnost ve funkcích středních technickohospodářských pracovníků v oblasti přípravy, projektování a realizace obnovy a modernizace stavebních objektů. Mohou se uplatnit i v památkové péči, v odborech územního plánování a urbanismu i v oblasti ochrany životního prostředí.

Pokud je projekt na výměnu oken dvora SPŠ stavební ročníkovou prací studenta této školy, tak je mi to samozřejmě jasné, ale to si bohužel škola nemůže dovolit z několika pádných důvodů. Kvalita projektu tomu bohužel odpovídá. Zpracovatel dle projektové dokumentace a nyní se držme je "vyučující odborných předmětů" poměrně obecný pojem. Ono jich je samozřejmě víc, protože jak jinak rozprostřít neschopnost a alibismus než mezi členy týmu. Všichni Ing. týmu by měli vrátit diplom, ukončit svoji činnost ve výuce a nechat se zaměstnat jako pomocný dělník na nejbližší skládce komunálního odpadu. Daleko od stavebnictví. 

Jaruška, Zbyňa, Darek a Fanouš, ti všichni jsou strůjci a účastníky něčeho pod co by se slušný stavař nikdy nepodepsal. Nafotit dům z několika úhlů a udělat visualizaci fasády a z 9 stran projektu máte najednou 5 stran zaplněných. Jedna strana zabere titulku projektu, jedna strohému popisu kdy byla budova postavena a že je strašná až strašidelná. Text absenující technické dokumentace je natolik strohý, že by jej napsal student základní školy v písemce na téma: "Jak ošklivou máme školu." Poslední dvě stránky se věnují výpisu oken nutných k okamžité výměně. To, že zpracovatelem "projektu" (záměrně v uvozovkách) je sám zadavatel je střetem zájmu. 

A nyní si dáme pohádku o chytrém Pavlovi a ještě chytřejším Petrovi.

 

To že počet prvků ve výpise nekoresponduje s rozpočtem je přeci detail. Toho si námi nepřizvaná stavební firma ani nevšimne. Hele je to předem domluvený některá se ani dělat nebudou. Každé je sice jiné, ale do rozpočtu dáme úplně jiný rozměr a shrneme to prostě tak, jak jsme se domluvili. Ostatní soutěžící si vylámou zuby, popřípadě je náš konzutant z libovolného důvodu vyloučí. Nastavili jsme jediné kritérium a to nejnižší cena. Ale už je to dané, do soutěže se přihlásí křoví a náš kámoš co nám pak zaplatí kávovar a kafíčko. Pokud se tam objeví neseznámená firma tak si vyláme zuby na projektu a ještě na rozpočtu.

Víš co jsme tam dali? No blbosti. Třeba tolik plechu, že by to zabalilo celou školu i s přilehlým parkem. No a ještě jsme tam dali lešení. Oni to vyplní a tím se vyřadí, protože s plechem a lešením budou hned o čtvrt milionu dražší než Franta Pepa Jednička.

Okna už máme vybrané. Mám je doma a jen jsme zadávačku tak zobecnili, že není skoro jasné co vůbec chceme. Například jsme napsali, že budou s parapety, ale ne jestli mramorové nebo plastové. Úžasný je jak nám to krásně prosšlo.

Čoeče, nejlepší je pak ten obsah smlouvy o dílo co ty kreténi musí předem podepsat, aby se mohli přihlásit. To dobře Péťa zkopír....napsal. Jsem se málem to smíchy, jak snadné je udělat papírovou oprátku, kam ty debilové co opouští naší školu s maturitou strkají hlavu. 

 Návrh smlouvy o dílo je napaný tak šikovně, pardon zkopírovaný tak neschopně, že buď se jedná o jasný záměr dodavatele po stavebnicku zaříznout, nebo nedopustit, aby se krom kamaráda a jeho křoví přihlásil někdo jiný, třeba s lepší morálkou, ctí a odporem k neschopnosti, lajdáctví a korupci, která ze všech dokumentů zadávací dokumentace od Petra teče proudem. 

Předpokládaná hodnota zakázky činí 1.800.000,- Kč bez DPH. Strašně směšná cena ve stavebnictví, zvláště když tou částkou disponujete díky daňovým poplatníkům, díky těm co něco dělají rukama a poctivým řemeslem. 

Takže kamarádům ve zbrani jsem poslal víc než deset připomínek k tomu celému jejich spiknutí. A víte jak to dopadlo? No to je milé děti druhá pohádka. Korupce je možná lepší varianta řešení problémů nedostatku odbornosti, než lidská hloupost a pokud naše školství prezentují podobní kádři s Ing. titulem, kteří nikdy s realitou díky té stabilní půdě zaměstnanosti nepřijdou v kontakt, tak je mi špatně. Nedivím se pak stavu ve stavebnictví a faktu, že ze škol nelezou odborníci, ale prázdné schránky plné teorie z učebnic. 

A pak jsem se probudil. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio