Sidebar

18
út, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jízda na koloběžce je údajně asi třikrát namáhavější než na kole. Je to něco jiného, zatěžuje se při něm celé tělo a netrpí hemeroidy. Namáhá se víc tělesných partií než na kole a pohyb nezatěžuje tolik klouby jako běh. Jízda je vhodná i pro lidi, kteří ze zdravotních důvodů běhat nebo jezdit na kole nemohou. Prosím čtěte celý článek, abyste pochopili pointu, neskákejte a jen střídejte nohy, než vás vyzvu k tomu, abyste si trhli nohou.

 

Na kole jezdí dospělí a na koloběžce děti, to je představa zažitá asi století, zhruba tak starý je vynález koloběžky. Města se s majiteli koloběžek, s těmi zvláštními tvory už jemně vypořádala-seznámila-sžila, ikdyž jsou stále cítit ty zabodnuté pochybující oči v zádech. Na vesnicích jsou majitelé koloběžek exoty, tedy těmi co mají být selektovány od společnosti. 

Majitelé koloběžek tvoří zajimavou skupinu sportovců, která by stála za psychologický průzkum, protože se tento sport jaksi vymyká zažitým představám a standardům. Prostě stále platí, že dospělí s koloběžkou něco v té hlavě trápí. Málokdo z nemajitelů a nesportovců ví, že majitele koloběžek při jízdě skoro nic netrápí, protože se jedná o krásnou relaxaci při které se čistí hlava od starostí a tělo od bolestí.

Je však hodně lidí, kteří nemají koloběžku a mají hodně starostí. Je příjemné sledovat projekty, které lze podpořit jenom tím, že běháte, jezdíte na kole, chodíte nebo jezdíte na koloběžce. 

Dnes je poměrně běžné a moderní při sportování používat lecjaké aplikace k měření všeho možného. Od průměrné rychlosti, přes tep, výškový profil, kalorickou spotřebu, ujeté kilometry až po body. Po body? Ano. Mezi aplikace meřící a sledující váš sportovní život už dlouho patří a Endomondo, Google Fit, Garmin i aplikace EPP, která je projektem nadace ČEZ.

EPP - Pomáhej pohybem je nástroj, díky kterému má uživatel možnost vlastním aktivním pohybem určovat, které projekty a v jaké výši má Nadace ČEZ finančně podpořit. Na startu projektu byla aplikace provázena masivní marketingovou kampaní a je škoda, že není občas vzkříšena. Nicméně projekty, které se v aplikaci ocitnou jsou poměrně často a brzy sportovci podpořeny. 


Aplikace zaznamenává pohyb uživatele (např. chůze, běh, jízda na kole, lyžování, ale třeba i interiérové aktivity typu běh na běžícím pásu) a kromě běžných údajů o rychlosti, čase, tempu či vzdálenosti také generuje body. Tyto body může uživatel kdykoli věnovat některému z aktuálně nabízených projektů neziskových organizací, škol nebo obcí. Pokud uživatelé aplikace svým pohybem nashromáždí za daný čas určitý počet bodů, Nadace ČEZ projekt podpoří konkrétní dopředu stanovenou částkou. Aktuální a již úspěšně podpořené projekty včetně cílových částek a stavu bodů lze sledovat na www.pomahejpohybem.cz nebo na www.nadacecez.cz.

Aplikace může fungovat i jako klasický sport tracker. Generuje také statistiky osobních výkonů tříděné po dnech, typech pohybu atd. Stažení aplikace, její používání i generování bodů je zdarma, k jejímu používání není nutné datové připojení - to vyžaduje aplikace pouze v případě, kdy chce uživatel přiřadit získané body některému z aktuálně nabízených projektů nebo k načtení stránky s novinkami. Aplikace je optimalizována pro mobilní telefony s operačními systémy Apple iOS od verze 7, Android od verze 4.0 a Windows Phone od verze 8.1. Používání aplikace je buď anonymní, nebo s registrací prostřednictvím e-mailu či účtu na Facebooku.

zdroj: http://www.pomahejpohybem.cz


Právě tam probíhá aktuální projekt mezinárodního církevního hnutí, komunity Sant’Egidio, jejímž posláním je pomoc lidem bez domova, poskytování služeb starým lidem, vzdělávání mládeže, podpora dialogu mezi různými kulturami a skupinami občanské společnosti a vyjednávání míru v mnoha zemích. V České republice působí od roku 1993 a má své zastoupení v Praze, Brně a Olomouci a to jsou podle mého názoru centra koloběžkářů, líhně majitelů koloběžek, které jejich slávu šíří do všech koutů naší země. 

Komunita na EPP prezentuje projekt “Mladí Evropané za svět bez násilí – mezinárodní cesta do Krakova a Osvětimi”, která chce být platformou k šíření a posílení vědomí u mladé generace, že je důležité zachovat kolektivní paměť Evropy ohledně holocaustu a událostí s ním spojených. Zmíněná platforma mladých lidí bude vytvořena prostřednictvím setkání mladých lidí z ČR, Slovenska, Maďarska, Ruska, Ukrajiny, Polska a Rumunska s lidmi, kteří holocaust přežili, i s těmi, kdo uprchli ze současné války, naslouchání jejich svědectví a návštěvy národního památníku v Osvětimi. Letošní setkání mladých lidí proběhne ve dnech 20. - 24. září 2017 v Krakově a Osvětimi.

Nadační příspěvek chtějí použít na zabezpečení profesionálního tlumočení, dále na pronájem konferenčních sálů v Krakově, ubytování účastníků v Krakově, na úhradu cestovních nákladů do Krakova a zpět, a na stravování a já jako aktivní sportovec je podpořím až do úplného vyčerpání nejedním gramem tuku své pneumatiky, ale desítkami litrů potu, které zvládnu skrze virtuální prostor komunitě poslat.

Stáhujte a sdílejte a používejte

Prvním předpokladem, je používání aplikace, kterou si stáhnete do mobilu a při jízdě na koloběžce ji budete aktivně používat. Můžete tak podpořit nefinančně svým potem projekt, který je vám blízko popřípadě škudlit a škudlit, než přijde ten, který vám sedne. Projekty jsou poměrně rychle nadotovány a obnovovány, takže záleží jen na nás, na vás a hlavně tady v první řadě na vás. 

A na závěr naše hymna. 

 

Joomla SEF URLs by Artio