Sidebar

17
, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Státní fond životního prostředí se po dvou letech rozhoupal a do kasičky na dotace vztahujícíc se k zadržování a využívání srážkových vod u rodinných domů nasypal pro začátek 100 milionů Kč. Bohužel projebal možnost získat doménu s ochrannou známkou modrá úsporám, ale to jen kvůli tomu, že se u koryta střídá jedno blbé prase vedle druhého. 

 

Pokud máte ve svém okolí stejného nadšence do dotací a už dva roky čeká na "modrou úsporám", tak mu článek pošlete nebo nasdílejte na sociálních sítích. Po přečtení bude mít o starost méně. 

Můžeme mluvit o smysluplnosti dotačního programu pro přírodu, o způsobu jak byl nepřipraven a o postranních úmyslech. Vše jde ale stranou, pokud máte v úmyslu si pořídit něco z čeho budete mít sami radost. Stejně jako u jiných dotací se v tomto případě nejvíc nakrmí autorizovaní (rozuměj s kulatým razítkem) projektanti, protože jinak to v tomto státě nejde. Kde není kulaté razítko většího blba než je váš soused, nemáte šanci. 

Kyselé deště jsou i s komunistama minulostí a všichni víme, že dešťová voda je dar z nebes. Jenže na ministerstvu ŽP pracuje zelená čeládka, která se většinou profiluje s velmi levicovými přístupy a jedním z nich je dotace do blbostí. Ten kdo má zahradu a prožívá si letní starosti se závlahou, ať už rajčat, trávníku nebo stromků starosti zná. Nejde však o zalévání zahrad, ale o snahu udržet vodu v krajině. Zde však podotýkám, že toto mikroopatření ničemu nepomůže. Jediné komu se přihraje domů jsou další úředníci, projektanti a výrobci plastových všehošmejdů. Dešťovou vodu to v krajině nazachrání. Má to asi stejně hloupý smysl jako dotace na kompostéry. Architektura mnohých předzahrádek je doplněna plastovými zelenými krabicemi. 

Tato dotace nemá smysl ani motivační charakter. Demotivaci si zažije každý, kdo se pustí do studia podmínek a celého procesu. Příjemce dotace musí zajistit minimálně pětiletou udržitelnost dotovaného řešení, protože případná úřednická kontrola a hurá průser s dotačním podvodem na světě. 

Žadatel o dotaci se dostane do soukolí něčeho prazvláštního a ministerstvo životního prostředí si udělá další zářez do pažby podvodů na ekologii jako s fotovoltaikou, zateplením budov, tříděním apod. Kdo se totiž dostane k jádru věci, tak zjistí, že veškerá podpora státu čehokoli je kontraproduktivní. Dotovat opatření s tak infenitisimálním vlivem na krajinu je nápad imbecilní hlavičky. 

"Nový program pro občany, hlavně pro vlastníky rodinných domů je zaměřený na využívání dešťové vody na zálivku nebo splachování. Ty nejjednodušší systémy budou podporovány jen v oblastech výrazně postižených suchem,“

Podmínky jsou nastaveny laxněji než u dotace na zateplení, výměnu oken, kotlů a jiné nesmysly. Nicméně nedosáhnou na ně ti občané měst, kde prostě od roku 2014 obec nevyhlásila minimálně 2x sucho a zákaz využívání kohoutkové k zalévání zahrady a napouštění bazénů. Takže první vaše kroky musí směřovat na obec - stavební úřad, ale až v momentě, kdy si vzpomenete jestli máte insolvenci nebo exekuci, potažmo nedoplatky na sociálním a zdravotním pojištění státu. Pokud žadatel (majitel nemovitosti) má se státem problém, stát má problém mu přiznat dotaci. 


Dobrý den, rád bych se zeptal a získal od Vás nějaký dokument - potvrzení, prohlášení ve kterém bude patrné a jasné, že

  • V obci bylo nutné od počátku roku 2014 alespoň jednou zajistit náhradní zásobování pitnou vodou přistavením mobilního zdroje nebo dovozem pitné vody do vodojemu zásobujícího místní vodovod, a to z důvodu nedostatku vody v obvykle používaném zdroji
  • V obci bylo od roku 2014 místní vyhláškou opakovaně omezeno používání pitné vody z místního vodovodu, a to minimálně ve dvou různých letech.
  • V obci bylo od roku 2014 místní vyhláškou dlouhodobě omezeno používání pitné vody z místního vodovodu, a to minimálně na dobu 3 měsíců v jednom roce.

Pokud vám to potvrdí a orazítkují, tak oslovte některého z dodavatelů jímek, dešťových nádrží a systémů pro využití dešťové vody a zamyslete se nejdříve, jestli vám to skutečně stojí za to. Ono koupit několik velkých sudů vás vyjde vždy levněji, než ty šílené starosti kolem. Samozřejmě se pomalu začnou vynořovat "příživníci" systému, kteří vám nabídnou za patřičný poplatek kompletní službu od A do Z, ale to je o vašem přístupu k životu. Buď rádi přijímáte výzvy, nebo jste líní kokoti. 

Názorná ukázka: 

Nabízíme kompletní administraci

1. zpracujeme odborný posudek vč. autorizace ČKAIT
2. projednáme záměr s příslušným stavebním úřadem
3. vyplníme elektronickou žádost na stránkách SFŽP nebo na krajském pracovišti fondu
4. do 5 dnů od podání elektronické žádosti zašleme písemnou verzi SFŽP

Zde přichází na řadu úhrada našich služeb. První platbou je částka 2.000,- Kč (cena pro kategorii 1.)

5. SFŽP zpravidla do 6 týdnů žadateli oznámí, zda byla žádost úspěšná
6. do 12 měsíců od přijetí žádosti musí žadatel provést navržená opatření dle projektu
7. následně se postaráme o vyplacení dotace (bude potřeba doložit - faktury, předávací protokol, potvrzení o úhradě)

Druhá úhrada, jako odměna za úspěch. Druhá platba ve výši 4.000,- Kč (cena pro kategorii 1.)

Na stránkách https://www.dotacedestovka.cz/ si spočítáte co budete hledat, tedy v jaké kategorii opatření. Větší starost budete mít s hledáním a výběrem projektanta. Těch rozumných, kvalitních moc není a bohužel práce mají tolik, že jejich cena časem poroste. Faktura od projektanta je uznatelným nákladem, takže nakonec se Vám zaplatí, tedy pardon - její polovina. Za projekt počítejte do 10.000,- Kč vč. DPH hned na startu pokud budete chtít jen vodu kumulovat z okapu a zalévat rajčata. Proces, kdy zapojíte dešťovou vodu do kuchyně, splachování apod. projekčně vychází do 25.000,- Kč vč. DPH. Pokud některý z projektantů bude chtít víc, pošlete ho ať si projektuje psí boudy. Většina projektantů je zaplacena dvakrát. První platba jde od vás a druhá od dodavatele za doporučení - všimné alias provize. Je to už takový český koloryt, tak jim to neberte, stejně to zaplatíte výrobci v nákladech. Stačí, že to víte - korupce je i v dešťových kapičkách zkrápějící tváře úředníků. 

Tento článek není o samotném programu, to si nastudujte z podmínek programu na níže uvedených stránkách. A ještě jsem vám připojil názornou ukázku cenových relací a různých řešení jednoho z výrobců.

https://www.dotacedestovka.cz/

https://www.sfzp.cz/sekce/877/destovka/

http://boehmextruplast.cz/images/cenik/Carat2017.pdf

Málokdy se stane, že výrobce systému (většinou komponenty nakupují v Polsku a zajistí vám dopravu) je i realizační firma, tedy ta, která vám provede i patřičné instalatérské potažmo zemní práce.

Pak vás tedy čeká výběr realizační firmy a díky sociální a ekonomické politice našich vlád zjistíte, že nemáte moc na výběr. Stavebnictví zažívá boom, ale nejsou lidi. Takže nabídku dostanete buď od Deža, nebo Dimitrije (a běda vám, když jim nepodepíšete víceprace). Dejte a to vám doporučuji ruce pryč od všech firmiček s romským či ukrajinským pozadím, tedy pokud nechcete přijít o dotace nebo o jímku. Zapomeňte na cikánské a ruské "firmy"....je to cesta k problémům. Rozhodně od nich nečekejte úspěch se získáním bezproblémového řešení, reklamacemi a nakonec i ziskem dotace. Cikáni mají IQ houpacího koně a jediné co umí je opírat se o krumpáč a poslouchat rány bičem. Něco jako uznatelné náklady - neuznatelné neznají. Fakturu, DPH, odvody státu a kvalitu projektu vám nezajistí ani Dimitrij s velmi velmi omezeným slovníkem. 

dotace destova voda modra usporam

(názorná ukázka stavu bez technického dozoru realizace)

Kvalitní a odborná dodavatelská firma vám zpracuje kvalitní položkový rozpočet nákladů, tedy toho kolik vás to vše bude stát a bez koruny navíc. Stát vám zaplatí polovinu, takže pokud si nenajdete kvalitní technický stavební dozor, který vám když už s výběrem dodavatele, kontrolu provedení a nakonec i ekonomiky nepomůže (za úplatu), tak se do toho nepouštějte. Výsledkem může být totiž jen hromada hlíny na zahradě, velká díra, soudní tahanice a voda pouze z vašich uplakaných očí. 

„Jako u Nové zelené úsporám bude platit pravidlo tři plus tři. Žadatel se do tří týdnů po podání elektronické žádosti dozví, zda byla žádost schválena, nebo je třeba něco doplnit. Tři týdny jsou zapotřebí ke schválení dotace. Pokud žadatel projekt zrealizuje a zašle všechny dokumenty, do tří týdnů pak bude mít peníze na účtu.“

Nikomu nic neplaťte předem a především zapomeňte na poptávkové portály typu epoptavka.cz, poptavky.cz, aaapoptavky.cz a jim podobné, protože nefungují. Dostanete se jen do stavu, kdy svoje telefonní číslo poskytnete hromadě rómských partiček, kteří nejen s krumpáči čekají na vaši peněženku. Dobrá a odborná firma nemá potřebu být registrována na těchto stránkách poskytující pochybné služby, protože práci mají na základě doporučení a historie. 

A tudy se musíte vydat i vy. Nejlépe je začít tím, že si seženete člověka, který vám zajistí technický a odborný dozor. Na něho si získejte doporučení a reference. Technický dozor hájí vaše zájmy a jediná chyba by ho stála pověst, která se v oboru neodpouští. Ten vám zajistí výběr dodavatele řešení, najde prověřenou firmu, vyřeší rozpočet, technické provedení a veškerou dokumentaci, kterou pak odnesete na vyřízení k proplacení. 

Stát krom papírování dělá vše polovičatě. Přemýšlí polovičatě a platí polovičatě. Od vás bude vyžadovat 101% úsilí a návratnost investice vám slibuje do 20-ti let. Místo toho dostanete spoustu starostí. Do práce se tedy pusťte až budete mít:

- náladu a potřebu se do toho pustit

- potvrzení od místního úřadu

- návrh realizace

- projekt

- schválenou dotaci

- technický dozor

- realizační firmu

- smlouvu o dílo a rozpočet

A nezapomeňte na fakt, že na první stránce Google jsou jen ti co si platí reklamu a nemají do čeho píchnout. Dobrá firma nepotřebuje reklamu a dokonce ani Google, a že není jímka jako jímka. Dnes svařují plasty v kdejakém bývalém JZD, ale na ty rychle zapomeňte. Lepší zaplatit o 2000,- Kč více, než jímku za 5 let vykopávat, protože praskla a není v ní voda.

Joomla SEF URLs by Artio