Sidebar

18
út, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Možná trošku nadnesený název a zcela mimo mísu, ale třeba se k němu dopracuji. Dnes mi na facebooku zasvítil pěkný inspirativní příspěvek, který mi nezbylo než tímto a nejen tímto způsobem komentovat. Zajímavé pak bylo, jak se hned po zveřejnění tohoto článku ozvaly potrefené husy. Inteligentnější mlčely a hloupější kdákaly. 

 

Jsem povrchní inkvizitor co krade obrázky. Bohužel nejen obrázky, ale i děti a kočárky. Bohužel jsem měl dlouho autorský kopr. Neměl jsem náladu a chuť psát. Řešit spor o ochrannou známku Gamee s miliardáři je fakt úžasný a vyčerpávající. Člověk čeká a čeká. Naštěstí mne díky FCB políbila tvořivá můza, která mi vnukla potřebu "agresivního" a zcela ignorantského textu. Vůbec se nechci vysmívat účastníkovi úvěrového případu, tedy Michalovi, ale obecně systému ratingu a přetlaku investorů nejen v ZONKY červené linii. Vždy se mi ježí chlupy z reklamy ZONKY, kde paní učitelka řídí karavan na který se jí složili "lidé". Ježí se mi z čistě jasného důvodu, protože jsem díky jedné učitelce v systému P2P landingu strávil nějakou dobu vypisováním přihlášky do insolvenčního řízení.

Takže zpět k tématu. Na internetové nebo pasové fotografii vypadá každý jak kokot, já přinejmenším dvakrát, ale podílet se na tak investičně hloupé příležitosti je opravdu úsměvné a trapné. Po zveřejnění článku si zainteresovaní investoři nenechali servítek a hned se do mne pustili, že cože si je dovoluji kritizovat. Co si dovoluji vůbec prezentovat svoje názory. Proč píšu tak agresivně vulgární a nudný text. Nečitelný a zcela arogantní nejen ke čtenáři, ale investorům, Zonky a Michalovi. Bohužel.

Nejsem automat jako má pan ministr financí v podobě iDnes, Novinky.cz apod. Bez emocí psaný strojový text je dnes právě ten, který noviny a novinářskou tvorbu zabíjí. Já si naštěstí mohu dovolit sprostá slova jako například kachna, potápka a bukač. I při psaní článku se mi vrací návaly smíchu, tak proč nebít emotivně arogantní. Kdo nechce nečte.

Směji se stavu, do kterého Zonky postupně dostává investory a těm se směji ještě víc. Čemu? Že zapoměli sledovat ten příběh lidí, ten příběh té těhule samoživitelky s kreditkama na krku a lichváři za komínem, ten příběh paní učitelky, které všichni věří a ona zdrhla i s karavanem do Uher.

Žádný příběh, sprostá matematika a velké oči investorů - automatické investice na základě hodnoty ratingu a zdrž v podobě "captcha". Zatímco půjčky s nejvyšším ratingem a tedy nejnižším úrokem jsou hladové a prázdné, tak případy v tzv. rizikové linii mají peníze mnohdy ještě týž den, někdy dokonce během minuty. Bohužel tím se PíáR Zonky chlubí. Špatné PR, zlé PR.

Mít nejlepší rating na ZONKY není výhra, ale průšvih, doslova. Nikoli finanční, ale ten, že finanční prostředky prostě zájemce nezíská a když získá, tak většinou za hoooodně dlouho. Většinou je už třeba ani nepotřebuje. Protože s dobrým ratingem na Zonky ho máte i v bance. 

aa zonky

Místo toho totok. S podobným krutinohou (Michal promine) se v reklamě na Zonky nesetkáte - naštěstí, protože tím by celé PíáR skončilo stejně rychle jak začalo. V reklamě musí být líbivé, příjemné a důvěryhodné xichty, nagelované, učesané a krásně nasvícené. Ideálně voňavé oholené modelky, nevyužití herci a spousta komparsu: "Já jí věřím, mě se líbí, já jí dám ! 

Ano pravda, investor xicht nevidí (někdy to je škoda), ale většinou je dost gramotný na to, aby si přečetl účel půjčky a rozhodl se nejen na základě ekonomického rizika v podobě ratingu. A tady je ten průser, kterému se musím jen smát.

Jsem mladý 23letý chlap a peníze bych chtěl využít na investici do akcií kde je jasný obrat. Byl sem mladý a blbý, takže mam z minulosti půjčku kterou bych pak chtěl zaplatit a tak začít žít znova svůj život a ne jen přežívat od výplaty k výplatě. Vaše investice mi strašně moc pomůže a budu za to strašně vděčný.

blbci na zonky

Kdyby Michal napsal, že chce finanční prostředky použít na nákup kuchyňské linky, gauče a velké televize, aby se měl dobře, protože dělal kdysi blbosti a teď na to nemá, tak by třeba i mohl lhát a nikdo by nic neřešil.

Je to příběh konzumu, příběh potřeby mít pohodlí po práci? Michal je třeba těžký dříč, každý den chodí zedřený z práce a chce si konečně odpočinout na gauči, sledovat blbé filmy prokládané reklamou na Zonky a ne sedět na dřevěné židli, ukusovat kůrku chleba a obdivovat krásu zamrzlého Dněpru. Ano to by se dalo zakousnout. Jenže akcie? Uff.

A na názorném příkladu vidíte, že se na akcie 23-letého chlapa složilo celkem 71 investorů. 71 chamtivců věřícím akciím a schopnosti Michala s 50.000,- Kč udělat díru při investování. Investoři sledující jen úrokovou sazbu a kteří na jeho akcie investovali společně 50.000,-Kč během několika minut dojdou časem zkušenosti - bolavé. Co znamená rating C pro neznalé? Předstupeň k nejhoršímu možnému. Přetlak investorů na těchto pozicích značí jen jejich nezkušenost a chamtivost - lichvářskou chamtivost. Důkaz? Není třeba ukázek. Stačí se podívat na tržiště Zonky. (https://app.zonky.cz/#/marketplace/)

Nejen ZONKY, ale především jeho představitelé a zejména investoři by se měli vrátit ke kořenům důvodu P2P půjček, aby podobné případy těsně před insolvencí neojebávaly investory.  

O rok později u krajského soudu:

"Pane investore, co pak vám nebylo hned jasné, že vaše investice do pana Michala, co našel zlatý důl v akciích a s nejhorším ratingem a bez majetku nemá v úmyslu půjčku splácet? Klep, klep dostanete zpět 30% v průběhu následujících pěti let. Děkujeme, nashledanou."

Zase na druhou stranu splácet 978,- Kč měsíčně následujících 7 let zvládne i důchodce s prstem v zadku a Michal na jedné brigádě přes noc v Kauflandu při skládání sušenek do regálu.

Závěrem

  • "To ale vůbec není vtipný a čtivý článek."
  • "Při jeho čtení se mi zvedal žaludek."
  • "Pane autore, ten text, to se nedá číst. Vy jste agresivní i mezi řádky."

Zonky? "Tady vydělávají všichni. Nižší úroky pro ty, kteří si půjčují. Vyšší úroky pro ty, kteří investují." Paní Tvarůžkkkkková, opravdu PPF a Home Creditu jde o lidský příběh? Jestli budete pokračovat v "náboru" podobných existencí, tak skončíte jako Bankerat, Prestito a Benefi...brečí, že nemají investory.

Tam všichni místo investování řeší exekuce a insolvence. Podvodníci tam přebíhají od lichváře přes P2P k lichváři, aby nakonec utekli pod křídla insolvenčního správce. Investoři pak běhají po insolvenčních soudech a snaží se zachránit co se dá.

Michalové a paní učitelky s karavanem se smějí.  Insolvenční zákon je výsměch věřitelům. Lidi si půjčují doslova jak prdlí a nepřemýšlí o budoucnosti dále než zítra.

Já jsem připraven za Zonky požádat o úvěr-investici někdy v dubnu. Jsem zvědav na svůj rating, na svůj příběh a hlavně na rychlost investorů. Už nyní mám v úmyslu raději požádat o horší rating, aby se vůbec podařilo vybrat potřebné prostředky. Já nicméně budu hledat inteligentnější skupinu investorů než pan Michal. 

Joomla SEF URLs by Artio