Sidebar

17
, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V předchozím článku drobného putování po opuštěných stavbách kolem Chřibské jsem se musel podívat na dřívější dětskou ozdravovnu v srdci národního parku Česko-Saského Švýcarska v Jetřichovicích. Proč? Ptám se proč? 

 

Dostal jsem zprávu o tom, že majitel stavby Výsluní ve Chřibské na můj dotaz je v poslední fázi vyjednávání o prodeji s vážným klientem a tudíž není prodej inzerován. Ze srdce jsem moc rád. Nicméně za rok se vrátím a uvidím, co se přihodilo za 12 měsíců. 

Dnes jsem se otočil v Jetřichovicích, protože mne hlava nebere již desítku let opuštěná dětská ozdravovna v Jetřichovicích. Neskutečně obrovská stavba, neskutečně krásná stavba. Jetřichovice praskají v turistické sezóně díky přírodě ve švech. Penziony přetékají, dederónci utrácí, čehůni se potí s batůžky a všichni jen kroutí hlavou.

 

Je to již deset, co ji opustily děti a personál. Budova dětské ozdravovny – architektonický skvost obce – v Jetřichovicích zeje prázdnotou. Změna k lepšímu je ale v nedohlednu. Ústecký kraj ji před lety odprodal podnikateli Alexeji Krenkemu, který ji chtěl přebudovat na luxusní hotel pro zahraniční klientelu. Několik let se vymlouval na ekonomickou situaci, nejdříve svojí, pak stavební a pak bylo ticho. Ticho je i v této krásné obrovské stavbě, která nedělá čest Jetřichovicím a je jen pozůstatkem neschopnosti politické garnitury. 

Samotný prodej ozdravovny provázely před lety pochybnosti odborníků i laické veřejnosti. Zbavit se takového zařízení jsem považovala za krátkozraké a zbytečné. Ozdravovna byla neustále plná. Kraj při prodeji argumentoval vysokými finančními náklady na provoz a rekonstrukci.

Areál byl zřízen Tomášem Garriguem Masarykem pro chudé a nemocné děti. Hlasování o prodeji se zúčastnil i poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) a tehdejší hejtman Jiří Šulc. Je zajímavé jak si nad prodejem neználkovi myjí ruce. Prodej totiž rozhodně nebyl výhodný pro kraj ani pro společnost. 

Zastavěná plocha 3000 m2, stavební pozemek 22.657 m2, přilehlá zahrada 98.957 m2. 

Vyvolávací cena v dražbě byla: 16 800 000,- Kč. Vydražen byl za 19 800 000,- Kč. Co k tomu jen dodat? Že realitní trh v Česku, kde vzdálenost od hranic k hranicím 500 km vytváří zajímavé realitní bubliny. Zatímco v Brně za podobnou částku nekoupíte v současnosti skoro nic, tak v srdci Česko-saského švýcarska, v národním parku koupíte zámek s desítkami místností a pozemkem, který neoběhnete bez jazyka na vestě.

Jaká že je aktuální cena ozdravovny, když už zase svítí v nabídkách realitní kanceláře? 

 

 

 

Fotogalerii ozdravovny si můžete prohlédnout na Facebooku.