Sidebar

17
, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Mezi další pozoruhodné vynálezy velikána JdC jsou zbraně. Nejde ani tak o zbraně samotné, jako opatření, aby tyto nebyly zneužity.

Cimrmanem vytvořená zbraň byl vlastně hlavolam a pokud sám tvůrce nevysvětlil uživateli jak tuto zbraň aktivovat, byla zcela neškodná. Cimrman tak spoléhal na nízké IQ příslušníků vojska. (Zde vidíme, jak málo se za tu dobu změnilo. Zbraně jsou sice stále dokonalejší, zato ti, kteří jimi disponují, se nezměnili, čímž jsem jim teď zcela jistě zalichotil.) Ve většině případů pak ani nebylo patrné, že se o nebezpečnou zbraň jedná.

To se však stalo osudné jednomu světoznámému irskému luštiteli hlavolamů, Danny O'Brainovi. Tomu se do rukou totiž dostal, jak se on domníval další z řady Cimrmanových hlavolamů, předchůdce a zároveň inspirace Ježka v kleci, Dikobraz v ementálu. Danny O'Brain si celých 14 dní a nocí lámal hlavu s tímto údajným hlavolamem, ve skutečnosti však nebezpečnou zbraní. Když se nakonec Dannymu podařilo hlavolam rozluštit, po jeho šťastném výkřiku "Už to mám!", následovala detonace. Jak prorocká byla jeho slova, když si po týdenním marném zápolení s hlavolamem povzdechl slovy: "rozluštit tento hlavolam a zemřít".

Nejednalo se však o ojedinělý případ. Známý diktátor Adolf Hitler, který údajně ve svém úkrytu v zoufalství spáchal sebevraždu, ve skutečnosti čekal na tajnou zbraň, která měla úplně změnit chod války a dlouhou chvíli čekání si krátil luštěním Cimrmanova hlavolamu. Hitler byl podobně, jako O'Brain úspěšný a tak, když posel se zbraní v ruce dorazil a zjistil, že Hitler je mrtev, putoval se zbraní dál, až za oceán a jak všichni dobře víme, neopustil severní polokouli. Asi poprvé měla hrát důležitou roli Cimrmanova zbraň v bitvě U Hradce.

"Vodíková puma", kterou Cimrman vyvinul zcela náhodou, když zdokonaloval láhev na sifon, se stala ze dne na den přímo esem Rakousko-Uherské armády. Jediný Cimrman však věděl o skutečné síle této zbraně a protože nechtěl, aby byla prolita krev milionu lidí, chtěl Prusku pouze touto zbraní pohrozit, načež by si mohlo Rakousko-Uhersko diktovat podmínky míru. Po takto vyhrané bitvě by si pak Česko začalo diktovat podmínky přímo u rakouského mocnáře. Bohužel, než se podařilo zabedněným Prusům vysvětlit, co to vlastně vodíková puma je, bylo již po válce.

A jako zázrakem právě po válce se v hlavách Prusů rozsvítilo, celou věc pochopili, vyhlásili válku Francii a od Cimrmana si vyžádali pumu. Ten jim ji však naštěstí nikdy nedodal. Tento typ vynálezů měl překvapivě na svědomí ještě jednu zápletku, která se odehrála v poměrně nedávné minulosti. Když totiž maďarský vynálezce Rubic přinesl údajně svůj nový vynález "Rubicovu kostku" do jednoho nejmenovaného českého národního podniku, byl ředitelem odmítnut, upozorněn, že to už tu kdysi dávno bylo a že původním autorem je nějaký Cimrman. Zklamaný Rubic byl navíc ještě překvapen otázkou, proč s tím vlastně chodí sem a ne do Zbrojovky, oddělení ručních granátů. Podle posledních zpráv světových žurnálů a tajných služeb se Cimrmanův vynález dostal do rukou jakéhosi žlutého Kima.